Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот се регистрирани 11.072.007 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 525.954, а оздравеле 6.205.727 луѓе.

– Албанија во последното деноноќие забелажа нов негативен рекорд во однос на бројот на новозразени со COVID-19. Според Министерството за здравство и социјална заштита новодијагностицирани се 90 лица што е највисока бројка од почетокот на пандемијата. Најголем број од новзаразените или 35 се од Тирана, потоа од Круја 12 и Курбин 10. Во исто време во списокот на оздравени се впишани 33 лица или вкупно 1.592 а починале три или, досега битката со опасниот вирус ја изгубиле 72 лица. Со направените 362 теста, во последното деноноќие, досега во лабораторијата за вирологија при Институтот за јавно здравје направени се вкупно 28.033 тестови. Активни на болеста се 1.088, од нив 80 се хоспитализирани во Инфективната клиника во Тирана, при што осум се на интензивна нега.

-На Кипар од направени 1.538 тестови во изминатите 24 часа не е регистриран ниту еден нов случај на COVID-19. Бројот на заразени остана ист, односно 999 лица.

-Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 28 нови случаи од COVID-19, од кои 13 се од направените тестови на посетителите во Грција. Од почетокот на епидемијата, заразени се 3.486 лица.

– Во последните 24 часа, во Црна Гора се регистрирани 47 новозаразени  меѓу 475 анализирани примероци. Тоа се пациенти од Рожаје (17), Подгорица (16), Тиват (5), Даниловград (2), Будва, Петњаца, Андријевица, Бар, Херцег Нови, Цетиње и Никшиќ 1. Од 47 новозаразени, 28 се контакти на претходно потврдени случаи додека за 17 пациенти се бара изворот на инфекција.

– Во северната италијанска провинција Венето, бројот на заразени лица се зголеми во последните седум дена. Италија го укина карантинот на крајот на мај бидејќи индикаторот за инфекција во повеќето провинции беше под еден. Провинцијата Венето беше истакната како добар пример за одговор на пандемијата. Беше применето масовно тестирање на населението и се воведе ограничено движење на самиот почеток на инфекцијата. Претседателот на провинцијата Венето, Лука Заја, рече дека од понеделник ќе воведе нови рестриктивни мерки во регионот, со цел да се спречи ширењето, вклучително и задолжителна изолација за заразените лица кои одбиваат доброволно да се стават во изолација.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе