Еволуција на облакодерите: Највисоките градби од 1901 до денес

YouTube каналот FilmCore објави видео во кое на совршен начин е прикажана еволуцијата на облакодерите.

Анимацијата започнува со 1901 година, со завршување на градба во Филаделфија висока 167 метри, а завршува со приказ на нова градба во Дубаи, која ќе биде висока 1.345 метри кога ќе биде завршена во 2021 година.

Од видеото ќе дознаете кои градби порано ја носеле титулата на највисоки градби во светот, како Емпаер Стејт Билдинг, кулите-близначки Петронас во Куала Лумпур и други објекти.

реклама

Архитектура

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Read more

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Read more

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Нови видеа

play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more
play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more
play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Read more
play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more
play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more
play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more
play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Read more
play_arrow

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Read more
play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more
play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more