Федерер: Јас сум единствениот кој мисли дека е време АТП и ВТА да се обединат?

Поранешниот прв ракет на светот Роџер Федерер зборуваше за потребата од обединување на АТП и ВТА.

– Интересно… Јас сум единствениот кој мисли дека треба машкиот и женскиот тенис да се обединат? Не зборувам за мешани натпревари, туку за унија на двете управни тела (АТП и ВТА), кои ги контролираат машките и женските професионални турнири. Веројатно, ова требаше да се случи пред многу време, но сега, можеби, е време. Сите спортови минуваат низ тешки времиња, а на крајот ќе имаме две ослабени организации или една силна, напиша Федерер во низа објави на Twitter.

На ова контроверзниот тенисер Ник Кириос одговори: „Да“, без да прецизира дали го подджува Федерер или затоа што верува дека Швајцарецот е единствениот во ова размислување.

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза напиша: „Да, добра идеја“.

Симоне Халеп: „Вие не сте единствениот“.

Еден од тениските фанови коментираше: Би сакал АТП и ВТА да се обединат, да не се нервираме дека има два посебни канали што емитуваат машки (Тенис ТВ) и женски тенис“ (ВТА ТВ). ”

На оваа констатација Федерер потврди: „Се согласувам, сè е премногу збунувачко за навивачите: различни системи за оценување, различни логоа, страници, категории на турнири“.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе