Ferrari прифаќа плаќање во криптовалути во САД, во Европа догодина

Според последните информации, купувачите на Ferrari во САД можат да плаќаат со криптовалута кога сакаат да купат некој од престижните модели на италијанскиот бренд. Плаќањето со криптовалути ќе биде можно и во Европа од наредната 2024 година.

Криптовалутите станаа дел од нашите животи, а со нив веќе некое време може да се купат и автомобили. И Ферари се Ferrari на трендот, барем во САД, и тој начин на плаќање наскоро ќе се прошири и во остатокот од светот. По многу инсистирање од клиентите, италијанскиот производител соработува со BitPay и сега прифаќа плаќање во Bitcoin, Ether или USDC за своите автомобили како конвенционални пари.

Италијанците беа добро подготвени за овој чекор, бидејќи BitPay го претвора плаќањето во традиционална валута во моментот на трансакцијата за да избегне проблеми со флуктуации на девизниот курс. Купувачите во Европа, исто така, ќе можат да плаќаат со криптовалути почнувајќи од следната година кога ќе купат еден од престижните модели од Маранело, а оваа практика потоа ќе се прошири и во другите региони.

Одговорот зошто Ferrari прифати плаќање со криптовалути е едноставен.

„Плаќањето во криптовалути ќе му помогне на производителот од Маранело да допре до луѓе кои не се нужно купувачи на нашиот бренд, но кои можат да си дозволат Ferrari“, беше концизен Енрико Галиера, директор за продажба и маркетинг во Ferrari.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе