ФФМ се премисли: Саса го доби пехарот за 1.ЖМФЛ, на ред е Вардар

Лидерот во прекинатото женско фудбалско првенство, Саса од Македонска Каменица, викендов го доби пехарот за минатата сезона со што официјално ФФМ прогласи првак. Сега Вардар, како најдобар кај мажите, го чека својот пехар.

Фудбалерките на Саса му се радуваат на пехарот за прекинатата сезона 2019/20; Фото: ФФМ

Откако прво прогласи прекин на сезоната 2019/20 поради пандемијата со коронавирусот и објави „замрзнати“ табели без да биде прогласен првак во сите натпреварувања под капата на ФФМ, Федерацијата очигледно сега се премисли.

Викендов се играше 2. коло од новата сезона во најквалитетната женска фудбалска лига, а приликата ФФМ ја искористи официјално да ја прогласи екипата на Саса за првак на ланската прекината сезона.

Саса на домашен терен во Македонска Каменица го пречека тимот на Истатов, го победи со 5:1, а пред натпреварот претставник на ФФМ им го врачи пехарот на фудбалерките.

Куштрим Љума од ФФМ го предава пехарот на капитенот Моника Георгиева; Фото: ФФМ

Штом во женската лига е прогласен првак, тоа веројатно ќе се случи и во машката Прва лига. Таму пехар чека Вардар кој беше лидер во моментот на прекин, но досега официјално не беше прогласен за првак. Веројатно примопредавањето ќе се случи в петок кога Вардар игра на „Тоше Проески“, но условно како гостин бидејќи се игра Дербито на Скопје со комшијата Работнички од Дебар Маало.

Табелата во 1.ЖМФЛ во моментот на прекин (одиграни 14 од 26 кола)

Проблем настана бидејќи во Правилникот за натпреварување на ФФМ воопшто не е објаснето како се постапува при прекин на првенство. Очигледно, во Федерацијата никогаш (читај 30 години) не ни помислиле дека може да се случи од било какви причини некое првенство да се прекине, па и не направиле правило за такво сценарио, без разлика дали во прашање е пандемија, војна или некоја природна катастрофа. Веројатно токму затоа, за разлика од секаде низ Европа каде првенствата не продолжија, во Македонија првак не беше прогласен.

Дури откако настана проблемот со минатата сезона, ФФМ го дополни својот правилник каде вметна правило според кое наведува кои услови треба да бидат исполнети за при прекинато првенство да се прогласи или да не се прогласи првак. Според новото правило, во ситуација каква што настана лани, Вардар не би бил прогласен за првак бидејќи не беа одиграни доволен број на натпревари. Но, новото правило не може да важи за нешто што веќе се случило туку ќе важи од тековнава сезона.

Новиот Член 31а регулира што ќе се случи доколку настане нов прекин поради коронавирусот

Затоа, Вардар сега го чека и својот пехар кој според прикажаното на зелениот терен, го заслужи, исто како и фудбалерките на Саса.

Е сега, мал проблем е што скоро сите фудбалери кои настапуваа лани за Вардар веќе си заминаа поради големите финансиски проблеми во кои веќе трета сезона тоне најголемиот македонски фудбалски бренд. Пехарот сега треба да го примат некои нови дечки, кои не ни играа лани, но тоа е тоа. Важно Вардар да го смести единаесеттиот пехар за шампион на Првата лига во своите витрини.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Теми и коментари

Шкотска изгласа бесплатни влошки и тампони, а Македонија се соочува со менструална сиромаштија

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Како научив да кажам „НЕ“ и тоа ми го смени животот?

Read more

Феминизмот во Македонија: До каде сме со родовата рамноправност?

Read more

Ново

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Читај повеќе

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Мицкоски: Од Комисијата има признание дека се преговора за идентитетот

Читај повеќе