Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Google најави ажурирање на апликацијата Google Maps, а иновацијата ќе подразбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области на мапата има најмногу заразени со коронавирус.

Функцијата стигна во Google Maps денеска, а наскоро би требало да биде достапна во 220 земји ширум светот.

Податоците ќе бидат прикажувани како црвени точки – што поцрвени, толку поголем број на заразени на 100.000 жители.

Некаде податоците ќе бидат толку прецизни што ќе можеме да видиме и колку заразени има во одредени делови од градот, но сето тоа ќе зависи од тоа колку податоци Google ќе успее да собере за секоја територија, објави Tech Radar.

Податоците ќе пристигнуваат од бројни извори, како болницата Џонс Хопкинс, Wikipedia или The New York Times, а тие податоците ги објавуваат и ажурираат согласно информациите што ги добиваат од локалните и меѓународните здравствени организации и служби.

Станува збор за истите податоци кои Google веќе ги користи кога прикажува најважни информации за пандемијата со COVID-19 кога ќе го отворите пребарувачот.

URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Софтвер

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Read more

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more

Не ти текнува на песната? Запеј му на Google!

Read more

Одбива да замине во историјата: Дали Windows 7 уште е вашиот прв избор?

Read more

Гик

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе