HTC го претстави паметниот телефон U23 Pro

HTC официјално го претстави својот нов смартфон наречен U23 Pro.

Уредот доби 6,7-инчен Full HD+ OLED екран со стапка на освежување од 120 Hz, кој е заштитен со Gorilla Glass Victus стакло.

Екранот има централно позициониран отвор за дупчење во кој е сместена селфи камерата од 32 MP, но под него нема сензор за отпечатоци, што наместо тоа е интегрирано во копчето „напојување“ кое се наоѓа на десната страна.

Назад има модул во форма на правоаголник во кој се сместени четири камери и блиц. Станува збор за главна камера од 108 мегапиксели со оптичка стабилизација на сликата, ултра-широка од 8 мегапиксели, макро од 5 мегапиксели и сензор за длабочина од 2 мегапиксели.

HZC U23 Pro се напојува со процесорот Snapdragon 7 Gen 1 на Qualcomm, поврзан со 8 или 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија. Достапен е и слот за microSD за проширување на меморијата, а уредот користи оперативен систем Android 13.

Смартфонот доаѓа со инсталирана апликација VIVERSE и е компатибилен со слушалките за мешана реалност VIVE XR Elite, кои се продаваат посебно. U23 Pro е отпорен на вода и прашина според IP67 стандардот, а се напојува од батерија со капацитет од 4.600 mAh, која поддржува 30W жично и 15W безжично полнење, како и реверзибилно безжично полнење.

Исто така, U23 Pro има поддршка за 5G, поврзување со Wi-Fi 6, NFC, USB-C порта и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Во зависност од конфигурацијата на меморијата, цената е 510 и 540 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Мобилни

Не се 3310, но тешко ќе ги скршите: Nokia има два нови телефони

Read more

Google го исмеа iPhone во рекламата за Pixel 8

Read more

iPhone 15 се прегрева, дали Apple „штеди“ на делови?

Read more

Зошто Европејците поскапо плаќаат за iPhone од Американците?

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе