И вежбањето може да го забрза стареењето: Избегнувајте неколку грешки

Ф.З.
/ 10.07.2022 / 13:59

Со текот на годините, повеќето од нас стекнале одредени навики во рутината за вежбање, меѓутоа, важно е да се знае дека има и лоши - кои го забрзуваат процесот на стареење.

Без разлика на вашата возраст, треба редовно да вежбате и да бидете активни.

Ако сакате благодатно да стареете, од суштинско значење е да изградите и одржувате мускулна сила, а истовремено да ја подобрите вашата кондиција и здравјето на срцето. Здравиот и активен начин на живот може да го подобри квалитетот на животот и да ви го продолжи животниот век, но некои навики за вежбање го прават токму спротивното.

Овие три лоши навики можат да го забрзаат процесот на стареење.

Тешки тренинзи кои ги правите премногу често

Иако можеби мислите дека правилото за вежбање е да го правите најтешкиот тренинг во најкус можен рок - дека тоа е подобро, тоа всушност не е така. Погрижете се да не тренирате над вашиот капацитет. Постои одреден број на мускулни влакна и моторни единици кои можете да ги вклучите во една сесија, а нешто повеќе од тоа ќе даде спротивен ефект, што значи дека само ќе се заморите.

Кога тренирате премногу, вашето тело произведува и повеќе кортизол, што е нешто што треба да се избегнува. Премногу кортизол значи премногу стрес, што го забрзува процесот на стареење.

Премногу HIIT тренинг

HIIT е одлична форма на вежбање. Согорува калории со побрзо темпо во споредба со редовното кардио и исто така го зајакнува вашиот метаболизам.

Сепак, негативната страна на HIIT е тоа што може да биде тешко да се опоравите, особено ако го практикувате секојдневно и со други вежби во текот на неделата. Како што претходно споменавме, обидете се да го контролирате вашиот замор и не претерувајте. Се препорачува да го ограничите HIIT на два пати неделно за да му овозможите на вашето тело соодветно да се опорави.

Игнорирање на тренинг во зоната 2

Тренинзите во зона 2, зоната чија цел е да можете да одржувате темпо под аеробниот праг повеќе од 30 минути, е нешто што не треба да го занемарите како дел од вашата фитнес рутина. Вршењето аеробна работа е важно за подобрување на вашето метаболичко здравје, долговечност, митохондријална функција и пулс во мирување.

Кога не го вклучувате зона 2 тренингот во вашата рутина ги пропуштате овие клучни здравствени придобивки и може да го забрзате процесот на стареење. Се препорачува да вклучите две до три сесии од овој тренинг во вашата рутина, со цел од 30 до 45 минути во секоја сесија.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе