Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Најбрзиот суперкомпјутер во светот, јапонскиот Fugaku, се користи за борба против коронавирусот.

Fugaku титулата за најбрз суперкомпјутер во светот ја доби во понеделникот откако е откриено дека за 2.8 пати по секунда побрзо ги врши калкулациите за разлика од IMB компјутерот во САД.

Американската машина Summit беше четирипати на врвот на ТОП500 листата, Fugaku ја прекина американската и кинеската доминација која трае 11 години. На оваа листа се наоѓаат најбрзите компјутерски системи во светот.

На кој начин Fugaku помага во борбата за справување со коронавирусот? Суперкомпјутерот врши симулации за тоа како вирусот се шири низ капки во канцелариите со поставени прегради или во преполни возови со отворени прозорци, пишува BBC.

Кога ќе биде целосно оперативен идната година експертите се надеваат дека ќе помогне во потрагата за ефикасни третмани на лекување на заразените со вирусот.

Fugaku е развиен од јапонската технолошка фирма Fujitsu во соработка со Институтот Riken.

Remote video URL
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Софтвер

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Read more

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Read more

Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе