Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Со шрафцигер и други алатки во рака, Зак од JerryRigEverything реши да ѕирне во внатрешноста на лаптопот Lenovo Yoga Slim 7i Carbon.

Со вкупна тежина од 960 грама, Lenovo Yoga Slim 7i Carbon е еден од најлесните ултрабукови што Lenovo некогаш ги создал.

Со цел да ги отфрли сите сомнежи на корисникот, производителот се пофали со издржливоста на лаптопот, кој во куќиштето има комбинација од карбонски влакна и магнезиум.

Популарниот јутјубер Зек Неслон, од каналот JerryRigEverything, реши да го расклопи лаптопот и да ги потврди овие тврдења на Lenovo.

Видеото служи и како своевиден водич за лаптопот, потврдувајќи ја неговата модуларна батерија, матична плоча и мат црно систем за управување со ладењето.

Лаптопот се напојува со Intel Core i7-1260P платформа, има 13,3-инчен 2,5K 90Hz екран кој беше отстранет без никакви поголеми проблеми.

Конечно, материјалот од карбонски влакна е откриен зад панелот на екранот и металниот заден дел. Погледнете го целосниот процес на расклопување (и повторно составување) на лаптопот:

Remote video URL
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе