Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Ф.З.
/ 24.02.2024 / 11:30

Јајцата се едни од најдобрите извори на протеини кои можете да ги вклучите во вашата исхрана. Ако сакате да изгубите тежина, јајцата можат да бидат опција за појадок, ручек или вечера.

Ејми Гудсон, регистрирана нутриционистка, откри што точно јадењето јајца му прави на вашиот струк.

Без разлика дали сакате да ги намалите мастите од стомакот или телесните масти, јајцата се одлична опција богата со протеини што треба да ја земете предвид во вашите оброци. Едно големо јајце содржи околу 6 грама протеини и само 72 калории.

„Познато е дека протеинот повеќе заситува од јаглехидратите или мастите, што може да помогне во контролата на апетитот и да се намали севкупниот внес на калории. Со вклучување на јајца во вашите оброци, може да се чувствувате посити подолги периоди, што доведува до намалено грицкање и потенцијално помала потрошувачка на калории во текот на денот“, додава таа.

Премногу од се никогаш не е добро, а јајцата не се исклучок од правилото.

„Премногу од која било храна, здрава и богата со хранливи материи или не, може да биде лоша за вашиот струк. Важно е да се напомене дека храната не тера некого да се дебелее, туку дополнителните калории, без разлика од каде доаѓаат тие калории. Релативно кажано, јајцата се нискокалорична храна. Плус, нивната содржина на протеини и масти треба да ви помогне да се чувствувате задоволни подолго време по оброците и ужините“, објаснува таа.

Дополнително, ако јајцата се варат во премногу маснотии, како што се масло или путер, или ако се уживаат со висококалорични прилози како полномасно сирење, сланина или бел леб, бројот на калории во вашиот оброк брзо ќе се зголеми. Ова може да доведе до зголемување на телесната тежина ако наведениот оброк содржи повеќе калории отколку што ви е потребно за денот.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе