Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Колку и да е квалитетна, чергата пред влезната врата ќе изгледа многу лошо доколку редовно не ја одржувате.

Дури и да е сосема нова, нема да ја извршува својата функција - прва линија на одбрана на домот од нечистотија - ако не ја истресете и не ја исчистите со правосмукалка од двете страни неколку пати неделно (дури и кога задниот дел е направен од гума или пластика). Нечистотијата најмногу им се лепи.

Ако живеете во куќа и надвор е ветровито или врне, правете го тоа секојдневно.

Овие временски услови овозможуваат прашината и калта да се залепат на чергичето побрзо од гром, остатоци од измет од некое куче, а во неговите пори влегуваат и песок, како и бактериите што ги собираме додека одиме.

Ако не го направите тоа, нема да вреди тоа што сѐ сте исчистиле во домот!

Во спречувањето на извалкани подови и теписи во домот, што многу луѓе никогаш не го прават, треба да се вклучи и миењето на чергичињата.

Постапката е едноставна, евтина, а потребните додатоци сигурно ги има во секој дом.

Класично

Брзо ќе ја завршите работата ако истурете малку благ детергент за садови и шолја топла вода во пригоден сад, промешајте и по тресењето и вакуумирањето, испрскајте го чергичето (внимавајте премногу да не го намокрите).

Доколку живеете во станбена зграда, не тресете го чергичето преку тераса!

Поминете со чиста крпа, таа ќе ја собере нечистотијата и ќе ги исчисти дамките.

А за да се уверите дека работата е правилно завршена, можете повторно да ја истриете подлогата со малку детергент и да ја избришете со друга крпа натопена, овој пат, во ладна вода.

Потоа ставете хартиени крпи, цврсто притиснете ги за да се собере влагата и оставете ја подлогата надвор или на провев добро да се исуши.

Имајте на ум дека миењето нема да има никаква смисла ако стапнете на чергичето додека е влажно!

Гумено

Кога времето е стабилно, обично е доволно да го измиете со млака вода.

Ако гумената подлога е многу валкана, леплива, користете благ детергент или некое хемиско средство за чистење, ќе блесне како штотуку да сте ја купиле.

реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе