Хамилтон: Не ме слушаа кога им зборував за проблемите на болидот

Ф1
Ф.З.
/ 09.03.2023 / 15:45

Луис Хамилтон вели дека минатата година му кажал на тимот за проблемите што ги имал нивниот Ф1 W13 болид, но дека тие не го слушале кога станува збор за развојот на новиот болид, поради што заостатокот е поголем од минатата година.

Мерцедес имаше лош старт минатата сезона, но благодарение на добриот развој во текот на годината, успеаја да ја намалат разликата и да се борат за победа на неколку трки на крајот.

Но, наместо дополнително да ја намалат разликата со новата F1 W14, Мерцедес ја започнаа новата сезона во полоша позиција отколку што ја завршија минатата, а на првата трка од сезоната го имаа четвртиот најбрз болид.

Хамилтон тврди дека го предупредил тимот за проблемите што ги имал минатогодишниот болид, но дека тие „не го послушале“.

„Минатата година им ги кажав проблемите со болидот“, изјави Хамилтон за подкастот „Cheered Flag“ на BBC Radio 5 Live.

„Возев толку многу болиди во мојот живот, па знам што му треба на болидот, а што не му треба“, додаде тој.

„Мислам дека всушност се работи за одговорност“, продолжи тој, „се работи за признавање и кажување 'да, знаеш што, не те послушавме, не е таму каде што треба да биде и треба да работиме'“.

„Мораме да внимаваме на рамнотежата низ аглите, да ги погледнеме сите слаби точки и едноставно да се собереме како тим, тоа е она што го правиме. Сè уште сме повеќекратни светски шампиони, знаете, но овој пат не успеаја“.

„Имав многу вакви болиди, особено во деновите на Мекларен. Не знам кога и како ќе направиме пресврт, но тоа ќе мора да се случи. Минатата година тоа не го сфатија како што треба, но тоа не значи дека не можеме да го поправиме“.

„Ни недостига многу аеродинамички потисок, мора да работиме многу повеќе за да го додадеме во нашиот болид. Штом повеќе ќе го оптеретиме болидот напред и назад, ќе можеме да забрзаме“.

„Морам да останам позитивен, да ја држам главата горе и да продолжам да го туркам тимот. Ќе бидам позитивно светло за нив и ќе ги освојам најдобрите бодови што можам“, заврши Хамилтон.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе