Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Кинеските научници развија иновативна „летечка“ беспилотна подморница - дрон, што би можело да биде еден од најевтините и најефикасните методи за онеспособување на одбранбениот систем на флота носачи на авиони, смета професорот Ѓи Ванфенг.

Истражувачкиот тим тврди дека развил и тестирал прототип на подморница - дрон што може да плови и лета и автономно да извршува воени и цивилни задачи како што се геодетски подводни мини. Дронот може бавно да се приближува до подводна цел и да остане на едно место значително време благодарение на неговите четири пропелери вклучувајќи ги и предните два кои можат да се навалуваат. Кога дронот ќе излезе на површината, двете крила се протегаат и му дозволуваат да лета, а овој авион може да достигне брзина од 120 км/час. Тоа значи дека е двојно побрз од типичен дрон со пропелери.

Дронот троши малку енергија додека лета, па може брзо да извршува мисии на долг дострел, рече професорот и водечки научник во проектот Анг Хаисонг. Тој додаде дека Кина развива различни видови „возила“ кои можат да летаат и пловат.

„Претежно тие се наменети за воена употреба, а некои можат да летаат со суперсонична брзина“, изјави за South China Morning Post неименуваниот истражувач, кој не е поврзан со подморницата-дрон.

Беспилотните летала кои можат да летаат и да се движат во вода се едноставен и ефикасен начин за компромитирање на одбраната на носачите на авиони. Денешните одбранбени системи можат да уништат половина од заканувачките авиони, проектили или конвенционални дронови, но новиот кинески дрон може да нурне под површината на водата кога ќе го открие радарот, а потоа да излезе на површина за да го избегне сонарот. Дури и мал број вакви беспилотни летала можат да ги преоптоварат или „збунат“ компјутерските системи на воените бродови. Доколку дронот би можел да достигне брзина од 150 км/час, би имал процент на „преживување“ по лансирање од далечина од 100 километри блиску до 100 отсто.

Овој тип на дронови можат да вршат ефективни напади врз клучните непријателски цели и секако ќе станат моќно дополнување на постоечките борбени методи и тактики на кинеската морнарица, истакна Ванфенг. Воздушното перниче во подморницата-дрон овозможува одржување на одредена длабочина без да се создава бучава од пропелерите. Елегантното тело со повлечени крила обезбедува помал отпор и поголема агилност при движење во вода.

Брановите на површината и истовремената интеракција со воздухот и водата го отежнуваат полетувањето доколку дронот полета директно од водата, а за да се реши ова, развиен е софистициран систем за контрола кој му овозможува на дронот да „лизга“ по бранови пред полетување.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Вести

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Read more

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Read more

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Read more

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Read more
 

Гик

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Читај повеќе

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ураганот Јан виден од вселената

Читај повеќе

Чуден сигнал од вселената снимен 1.800 пати за два месеца, научниците збунети

Читај повеќе