Кое е првото видео на YouTube со повеќе од 10 милијарди прегледи?

Познато е кое видео прво достигна 10 милијарди прегледи на YouTube, а не станува збор за „Gangnam Style“.

Пред 10 години, видеото за песната „Gangnam Style“ го собори рекордот и стана првото видео на YouTube со милијарда прегледи. Видеото моментално има повеќе од четири милијарди прегледи, а новиот рекордер е уште една екстремно заразна мелодија.

Станува збор за видеото за „Baby Shark“. Врз основа на бројачот на YouTube, популарната детска песна стана првото видео на YouTube кое забележа повеќе од 10 милијарди прегледи.

Remote video URL

„Baby Shark“ стана најгледаното видео на YouTube во ноември 2020 година со повеќе од седум милијарди прегледи и оттогаш доби уште три милијарди прегледи.

Спотот за песната е направен во 2016 година, од страна на јужнокорејската едукативна компанија Pinkfong, а песната ја изведува пејачката Хоуп Сеџоин.

„Baby Shark“ е многу популарна и на другите социјални мрежи, како што е TikTok, каде деца, тинејџери и возрасни се снимаат како танцуваат на оваа песна.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Интернет

Најплатениот јутјубер заработи повеќе од Меси и Ѓоковиќ во 2021

Read more

Кое е првото видео на YouTube со повеќе од 10 милијарди прегледи?

Read more

Топ 10 торент сајтови за 2022 година

Read more

Кина поставува светски рекорд - 6G далеку побрза од 5G

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе