Кои билки треба да ги чувате во спалната за да имате поквалитетен сон?

Б.С.Б.
/ 13.05.2022 / 11:53

Докажано е дека некои билки влијаат добро на продуктивноста кај луѓето, а постојат и такви кои ќе ви помогнат полесно да заспиете, пишува Country Living.

Прва на листата е растението познато како свекрвин јазик, вид кактус што потекнува од западна Африка. Додека повеќето билки го претвораат јаглерод диоксидот во кислород само во текот на денот, оваа билка тоа го прави дење и ноќе. Ќе ви помогне да се смирите и полесно да заспиете.

Секако, лавандата е неизбежна на листава бидејќи нејзиниот мирис опушта и го смирува нервниот систем.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Colț de Rai (@colt.derai)

Иако алое вера веројатно е најпозната по тоа што помага при изгореници од сонце, билката е одличен избор за поквалитетен сон. Ослободува кислород исклучиво ноќе и така го прочистува воздухот додека вие спиете.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Стил

3 чекори како да ги обновите веѓите откако премногу сте ги истенчиле

Read more

Каде треба да го чувате парфемот во лето?

Read more

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе