Кои познати личности имаат натпросечен IQ?

Кога станува збор за познатите личности, многумина го делат ставот дека овие луѓе не се пример за интелигенција. Но, можеби ќе бидете изненадени од некои од нив, кои го докажаа токму спротивното.

Просечните резултати на коефициентот на интелигенција, со две третини од оние кои го прават тоа, покажуваат бројки кои се движат од 85 до 115, додека само 5% од населението имаат коефициент на интелигенција над 125. Ова се познатите личности кои се во тоа малцинство.

Ештон Качер

Ѕвездата од серијата „That '70s Show“ има коефициент на интелигенција од 160. Студирал на Универзитетот во Ајова, каде имал намера да добие диплома по биохемиски инженеринг. Меѓутоа, подоцна се откажал за да стане модел. Неговата оригинална цел во кариерата била да открие лек за срцевите проблеми на неговиот брат близнак Мајкл.

Лиса Кудроу

Ѕвездата од серијата „Friends“ прилично нѐ излажа со својата глупава улога. Судејќи според резултатот од нејзиниот тест за интелигенција, кој е 154, оваа актерка е исклучително интелигентна. Дипломирала на Универзитетот Васар. Додека работела на тоа да стане актерка истовремено работела со нејзиниот татко и се здобила со признание за истражување во неговата студија за веројатноста левораките луѓе да развијат кластер за главоболка.

Квентин Тарантино

Иако како млад го напуштил средното образование, тоа воопшто не ја дефинира оваа ѕвезда. Неговиот коефициент на интелигенција е 160, што е ист коефициент на интелигенција како и Алберт Ајнштајн.

Шерон Стоун

Ако луѓето се водат од фактот дека „колку некој е поубав, толку е помалку паметен“, тогаш изгледот на оваа убавица измами многумина. Тврдат дека нејзиниот коефициент на интелигенција е 154.

Натали Портман

Актерката, чиј коефициент на интелигенција е 140, е посветена на образованието, прескокнувајќи ја дури и премиерата на нејзиниот филм „Star Wars Episode I: The Phantom Menace“ за да заврши средно училиште. Дипломирала психологија на Харвард, каде што била и асистент, а подоцна посетувала постдипломски студии на Универзитетот во Ерусалим. Нејзиното име е објавено двапати во научни списанија, а течно зборува повеќе од пет светски јазици.

Мајим Биалик

Многумина ја паметат како невробиолог во серијата „The Big Bang Theory“, но оваа актерка во реалниот живот има докторат по невронаука од Универзитетот во Калифорнија. Иако била примена на престижните универзитети Харвад и Јеил, таа избрала да оди на универзитет блиску до нејзиниот дом. По дипломирањето заминала на докторат, а нејзината работа се засновала на истражување на хипоталамусот кај пациент со синдром Прадер-Вили. Нејзиниот коефициент на интелигенција се движи помеѓу 150 и 163.

Џејмс Вудс

Американскиот актер и продуцент има највисок пријавен коефициент на интелигенција од оваа листа, а се вели дека е помеѓу 180 и 184. Иако првично планирал да продолжи со кариерата како очен хирург, тој посетувал менаџмент на информатичка технологија. Меѓутоа, за да стане актер, тој го напуштил МИТ непосредно пред дипломирањето за да ја оствари својата актерска кариера.

Стив Мартин

Пред да стане легендарниот комичар што сите го сакаме, Стивен студирал филозофија. Иако бил мотивиран да стане професор, неговата иднина тргнала во друга насока откако ја избрал театарската насока на Универзитетот во Калифорнија. Неговиот коефициент на интелигенција е 142.

Шакира

Една од најуспешните изведувачи, позната по стомачниот танц, течно зборува англиски, шпански и португалски, а знае и француски, италијански, каталонски и арапски. Во 2007 година запиша курс по историја на западната цивилизација на UCLA, со коефициент на интелигенција 140.

Мадона

И коефициентот на интелигенција на Мадона е 140. Додека го посетувала средното училиште West Middle School, Мадона била препознатлива не само по нејзиното чудно однесување, туку и по невообичаено високиот просек на оценки.

Арнолд Шварценегер

Коефициентот на интелигенција на нашиот омилен Терминатор е помеѓу 132 и 135. Дошол во Америка без пари и успеал да изгради цела империја. Тој има дипломи за фитнес маркетинг и бизнис администрација на Универзитетот во Висконсин-Супериор.

Никол Кидман

Иако неодамна призна дека не ја завршила последната година од средното училиште, коефициентот на интелигенција на Никол Кидман е 132. Заедно со нејзиниот татко психолог и биолог, актерката студирала на колеџот за уметности Викторан, а потоа го продолжила своето образование во театарот „Филип Стрит“ во Сиднеј. Го посетувала и Младинскиот театар во Австралија.

Џоди Фостер

Актерката важи за природно надарена, а јавноста знае дека почнала да чита уште на тригодишна возраст. Нејзиниот коефициент на интелигенција е 132, што не е изненадувачки. Течно зборува француски и англиски, додека разбира и италијански, шпански и германски. Дипломирала литература на Универзитетот Јеил, каде што добила почесен докторат по ликовни уметности во 1997 година.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе