Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Пушењето е несомнено лоша навика која е исклучително тешко да се остави, но ново истражување покажува зошто на жените им е потешко да се откажат од цигарите отколку на мажите.

Научниците од еден шведски универзитет успеале да докажат поголема количина на анксиозност и депресија кај жените, што според нив би можело да им попречи во нивните најдобри намери да се ослободат од овие лоши навики.

„За прв пат можеме да видиме дека никотинот го исклучува механизмот на производство на естроген во женскиот мозок. Бевме изненадени кога видовме дека овој ефект може да се види дури и со само една доза никотин, што е еквивалентно на една цигара, што покажува колку моќни се ефектите од пушењето врз мозокот на жените“, објаснува професорката и авторка на студијата Ерика Комаско.

Што покажа истражувањето?

Научниците ги проучувале податоците на десет здрави жени кои примиле доза на никотин еднаква на количината на никотин во една цигара. Потоа им се инјектира радиоактивен трагач кој се врзува за молекула која се врзува за ароматазата, ензимот кој произведува естроген во телото.

По скенирањето на нивните мозоци, тие дошле до неверојатни резултати. Секоја жена која учествувала во истражувањето се покажало дека е отпорна на производи кои се користат како замена за никотин, односно на какви било препарати кои најчесто се користат при откажување од пушење.

Цигарите имаат поголемо влијание врз женскиот мозок

Комаско објаснува дека споменатата студија ги навела истражувачите да веруваат дека никотинот има значајно влијание врз женскиот мозок, а тоа може да биде една од причините зошто на жените им е потешко да се откажат од пушењето отколку на машката популација. Сепак, тој нагласува дека истата област сè уште не е толку добро истражена кај мажите.

„Веќе е добро познато дека постојат значителни разлики во начинот на кој жените и мажите реагираат на пушењето. Се чини дека жените се поотпорни на заместителна терапија со никотин, имаат повеќе рецидиви, покажуваат поголема ранливост на наследството на пушењето и се изложени на поголем ризик да развијат примарни болести поврзани со пушењето, како што се рак на белите дробови и срцев удар“, изјави таа за The Sun.

Тагови
реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе