„Лајт“ верзијата на Спутник V двојно ја намалува можноста за инфекција

„Лајт“ верзијата на Спутник V против COVID-19, дадена во единечна доза, ја намалува можноста од инфекција за 50 до 60 проценти, изјави Александар Гинцбург, директор на рускиот Национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалея“, кој ја разви вакцината, пренесуваат руски медиуми.

„Има ‘лајт’ (light) опција, која е првата компонента на вакцината Спутник V. Ако се користи одделно, без примање на втора доза, овозможува намалување на можноста за инфекција за 50 проценти, па дури и за 60 проценти“, рече Гинцбург за Россия-1.

Испитувањата на вакцината Спутник лајт која се дава во единечна доза, започнаа во Москва на 27 февруари, а пријавата за нејзина регистрација беше поднесена на 29 март.

Спутник V даден во две дози останува главната вакцина.

Стручното списание Lancet објави дека Спутник V е 92 проценти ефикасен во превенција на симптоматската болест и 100 проценти во спречување на тешка форма на болеста COVID-19.

Руската вакцина исто така се смета за ефикасна против новите варијанти на коронавирусот.

Руската вакцина против COVID-19 Спутник V е една од трите што моментално се тестираат во Европската агенција за лекови (ЕМА), заедно со вакцините на американскиот Novavax и германскиот CureVac.

Експертите на агенцијата се очекува да ја посетат Русија во април за да го испитаат производството и складирањето на вакцината.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Наука

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Read more

Какви последици може да има патувањето до Марс врз човечкото тело?

Read more

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе