Land Rover Explore пристигнува во април

Land Rover Explore е смартфон кој го произведува британската компанија Bullitt, која исто така стои позади смартфоните Kodak Ektra и Cat S60.

Bullitt во минатото произведуваше мобилни телефони за компаниите Caterpillar, Kodak и JCB, а сега направи смартфон и за автомобилската компанија Land Rover.

Овој смартфон беше само најавен на саемот ISPO, кој се одржа неодамна, а целосно ќе биде претставен на јавноста на Mobile World Congress, кој се одржува во Барселона на крајот на овој месец.

Кога станува збор за изгледот на смартфонот, неговиот долен дел од маската е дизајниран така што потсетува на решетката на ладилникот на актуелните Land Rover модели, а тука се и вертикалните линии на задната страна, кои навистина даваат до знаење дека се работи за модел од компанијата Land Rover. Смартфонот го напојува батерија од 4.000 mAh за која од Bullitt тврдат дека може да издржи до два дена без полнење. Уредот има и 2,6 GHz decacore MTK Helio X27 процесор, 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија.

Телефонот е достапен и во Adventure Pack верзија, која доаѓа со керамичка GPS антена од 25 милиметри. Антената е специјално направена за да ги зголеми шансите да добиете прием на тешко достапни места. Додатниот Adventure Pack е отпорен на вода и прашина, а може и да преживее пад од 1,8 метри.

Покрај овој, Land Rover Explore ќе биде достапен и во Bike Pack, кој ќе му овозможи на корисникот да го прицврсти телефонот на рачката од велосипедот, за побезбеден транспорт при возењето. Како последна верзија на телефонот се појавува Battery pack, кој доаѓа со дополнителна батерија од 4.370 mAh.

Продажбата на овој смартфон почнува во април, а цената на основниот модел ќе изнесува 649 евра, додека цената на додатните верзии и понатаму останува непозната.

реклама

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more
ikejdkejdss.jpg

Apple на 21 март ќе го претстави iPhone 5SE и „малиот“ iPad Pro

Read more
Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе