L'Équipe: Солзите на Ѓоковиќ се лажни

Францускиот весник L'Équipe се осврна на финалето на УС Опен, а главната тема беа солзите на Новак Ѓоковиќ.

Како што се наведува во текстот, солзите на светскиот рекет број 1 биле лажни. Поточно, воопшто не плачел.

„Воопшто не верувам дека навистина плаче бидејќи се обиде да ја поттикне публиката да навива за него, да одржи говор и да се заблагодари. Не знам дали му го видовте лицето кога се врати по паузата. На теренот не плачеше повеќе“, се наведува во текстот изјавата на спортскиот психолог Изабел Иншаусп.

Како што вели, станувало збор за психолошка игра.

„Мислам дека неговото его доживеа страшен удар, па заплака мислејќи дека Медведев ќе попушти ако се случи нешто што не може да го поднесе. Тоа го направи за да дојде до пресврт“, додава таа.

Нејзината колешка, психологот Меријем Салми сепак има поинакво мислење.

„Ѓоковиќ не лаже, невозможно е“.

Светскиот рекет број 1 одамна е мета на критики на многу спортски новинари коишто како едвај да чекаат да направи нешто за да го критикуваат.

Читајте наредно: Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Remote video URL
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Тенис

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Read more

Дебитантско финале на Индијан Велс

Read more

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Read more

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе