LG произведе огромен екран за домашно кино од 1,7 милиони долари

За пазарот на телевизори компанијата LG подготви нов екран за домашно кино Direct View LED (DVLED), а најскапиот модел има вртоглава цена.

Новите екрани се достапни во различни големини, од голем 108-инчен HD до огромен 325-инчен 8K панел кој чини неверојатни 1,7 милиони долари. Овој екран тежи нешто повеќе од 900 килограми. LG порано резервираше вакви екрани само за комерцијални клиенти, но сега ги продава на секој што има доволно длабоки џебови.

Со оглед на големината, новите DVLED екрани за домашно кино нема да можат да се вклопат во сите домови, а ова ограничување е значително поврзано со технологијата за прикажување што ја користат. Наместо да користат LCD слој за да создадат пиксели и да ги осветлуваат со посебни LED диоди, овие нови екрани користат само LED диоди (во некои случаи помали MicroLED), нешто слично како со понудите The Wall на Samsung и Crystal LED на Sony. Ова е предност при создавање на повисоко ниво на контраст во споредба со онаа на OLED екраните, бидејќи индивидуалните пиксели можат целосно да се исклучат за да се создаде подлабоко ниво на црна боја. Предизвикот е да се направат LED диодите доволно мали за да функционираат како индивидуални подпиксели, и затоа овие први DVLED екрани во моментов се толку големи.

Новите DVLED екрани на LG може да се гледаат како замена за проектори кои создаваат слика од 100 инчи или поголема. DVLED технологијата е поскапа, но таквите екрани сѐ уште можат да се користат без проблеми во добро осветлени простории, за разлика од повеќето проектори кои бараат темна средина. Светлината на повеќето LG екрани е 1.200 кандели на квадратен метар, што може да се спореди со стандардните понапредни телевизори.

Повеќето екрани нудат стандарден формат 16:9, но LG продава и верзии од 32:9 во случај да сакате да гледате две видеа едно покрај друго.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе