MacBook Air со 15-инчен екран конечно стана реалност, чини 1.299 долари

Она за што долго време се шпекулираше конечно се оствари, Apple конечно го претстави MacBook Air во со нетрпение очекуваната варијанта од 15 инчи.

Поточно, се работи за лаптоп од 15,3 инчи со Retina екран со осветленост од 500 нити и поддршка за милион бои. Околу екранот има рабови од 5 мм, а има и камера со резолуција од 1.080 пиксели.

Дебелината на новиот 15,3-инчен MacBook Air е 11,5 мм, тежи само 1.496 кг и ќе биде достапен во четири бои: полноќна, ѕвездена, вселенска сива и сребрена.

Лаптопот се напојува со чипот M2, исто како и моделот од 13 инчи, со octa-core CPU, 10-core GPU и 16-core Neural Engine. Основниот модел доаѓа со 8 GB унифицирана меморија, но може да се конфигурира до 24 GB.

За споредба, новиот 15-инчен MacBook Air е 12 пати побрз од „најбрзиот MacBook Air базиран на Intel и двојно побрз од најпродаваниот лаптоп компјутер од 15 инчи со Core i7 процесор“.

Лаптопот доаѓа со две USB-X Thunderbolt порти, приклучок за полнење MagSafe и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Опремен е со три микрофони и шест звучници, а неговата цена е 1.299 долари.

Испораките започнуваат веќе следната недела.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе