Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Македонија наредната сезона, како што сега стојат работите, нема да има клуб во фазата по групи во ракометната Лига на шампиони. Лошите резултати на македонските клубови на европската сцена во изминатите неколку сезони придонесоа Македонија на листата на ЕХФ да назадува пет места, од осмото на 13-тото.

Дирекнто место во Лигата на шампионите обезбедуваат само клубови од земјите кои се меѓу првите осум на ЕХФ листата. Постои шанса македонски клуб да добие специјална покана од ЕХФ, но со оглед на резултатите, тоа наредната сезона веројатно нема да се случи.

Реално е Македонија наредната сеозна да учествува со две екипи во Европската лига. Извесно е дека шампионот веднаш ќе обезбеди пласман во фазата по групи, додека вице-првакот ќе мора да игра едно квалификациско коло.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Ракомет

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Read more

Завршува ракометниот спектакл: Дали Французите можат да ја победат фуријата Данска?

Read more

Македонија ги дозна потенцијалните ривали во баражот за пласман на СП

Read more

Пикерот на Австрија е хит на ЕУРО, го чуваат и по четворица противници

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Читај повеќе

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Читај повеќе

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе