Meduza краде податоци, само некои корисници се поштедени

Истражувачите од Uptycs забележаа нов малициозен софтвер на форуми на dark web и на  Telegram.

Станува збор за малициозниот софтвер Medusa Stealer кој ги инфицира уредите на корисниците на Windows и краде податоци од нив.

„Meduza Stealer има единствена цел: сеопфатна кражба на податоци“, велат истражувачите. „Ги краде активностите за прелистување на корисниците, извлекувајќи широк спектар на податоци поврзани со прелистувачот“.

Ова ги вклучува ингеренциите за најавување, историјата на пребарување и ранливите екстензии како што се криптопаричници, менаџерите со лозинки и екстензии 2FA.

Покрај тоа, Meduza може да собира различни системски информации од заразени уреди, вклучувајќи име на компјутер, геолокација, информации за процесор, графичка картичка, IP адреса, детали за оперативниот систем, резолуција на екранот, слики од екранот итн.

Злонамерниот софтвер собира податоци од 19 менаџери со лозинки, 76 крипто-паричници, 95 веб-прелистувачи, Discord, Steam, системски метаподатоци, листа на инсталирани игри и други податоци.

Само корисници од десет земји од Комонвелтот на независни држави (Русија, Молдавија, Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Узбекистан) и Туркменистан во моментов се поштедени од нападот на Meduza, пишува Uptycs.

Злонамерниот софтвер се рекламира и дистрибуира на dark web форуми како што се XSS и Exploit.in и преку каналите на Telegram. Месечната претплата за малверот е 199 долари, три месеци е 399 долари, а доживотната лиценца чини 1.199 долари.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе