Mi Watch е првиот паметен часовник на Xiaomi

Компанијата Xiaomi официјално го претстави својот прв паметен часовник.

Првиот smartwatch на Xiaomi е наречен Mi Watch и веќе на прв поглед е јасно дека е сличен на оној на Apple.

Сепак разликата е во цената затоа што чини 185 долари и го користи оперативниот систем на Google Wear.

Сличноста е заоблениот правоаголен екран кој е чувствителен на допир.

Xiaomi соопшти дека часовникот има 1,78 инчен AMOLED екран со густина на пиксели од 3261ppi.

Батеријата од 570 mAh му овозможува да работи 36 часа. Уредот има Qualcomm Snapdragon Wear 3100 процесор, 1 GB RAM и 8 GB интерна меморија, а има Wi-Fi, Bluethooth, NFC поврзаност, сензор за отчукувања на срцето, eSIM и 4G поддршка.

Xiaomi има сопствени апликации за својот часовник, верзии од апликациите Tasks, Recorder и Notes. Часовникот е водоотпорен, така што може да пливате со него.

Исто така има и сопствена продавница за апликации.

Засега, Mi Watch ќе биде достапен само во Кина по цена од 185 долари, а наскоро ќе се појави на пазарот во другите земји.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

СЗО: Нов црн рекорд на заразени со COVID-19 во 24 часа

Read more

Хардвер

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Гик

  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе