Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Microsoft постигна договор со Nintendo, според кој играта Call of Duty ќе биде достапна на конзолите на Nintendo доколку се реализира купувањето на Activision Blizzard.

Станува збор за зделка со слична должина на онаа што Microsoft ја понуди на Sony, при што производителот на конзоли Xbox исто така се обврзува да понуди нови верзии на Call of Duty на Steam во исто време кога тие се достапни на Xbox.

Договорот претставува јасен притисок врз Sony да прифати слична понуда, а тој се најде во таква ситуација само неколку дена откако претседателот на Microsoft, Бред Смит изјави дека Sony се издвојува како „најгласниот противник“ на купувањето на Activision од Microsoft за 68,7 милијарди долари и дека компанијата „беше возбудена за тоа колку што беше Blockbuster за подемот на Netflix“.

Microsoft потврди претходно оваа недела дека му понудил на Sony 10-годишен договор да ги задржи новите Call of Duty игри достапни на PlayStation истиот ден кога играта ќе пристигне на Xbox. Во меѓувреме, регулаторите внимателно го испитуваат планот на Microsoft да го купи Activision Blizzard.

„Секогаш кога Sony е подготвен да разговара, ние ќе бидеме среќни да направиме 10-годишен договор и за PlayStation“, рече Смит преку Twitter.

Извршниот директор на Microsoft Gaming Фил Спенсер го потврди договорот со Nintendo и Valve.

Сепак, извештаите велат дека Федералната комисија за трговија подготвува потенцијален правен предизвик за да го спречи Microsoft да го купи Activision. Microsoft е под надзор на Управата за конкуренција и пазари на ЕУ и на Обединетото Кралство (CMA). Сепак, Microsoft не е загрижен за CMA и тврди дека „ги прифаќа поплаките на Sony без да ја земе предвид потенцијалната штета за потрошувачите“.

Од друга страна, Sony јасно им стави до знаење на регулаторите дека е загрижен за иднината на Call of Duty. Компанијата ја опиша понудата на Microsoft да го задржи Call of Duty на PlayStation „уште неколку години“ како „несоодветна на многу нивоа“.

Sony не одговори на најновата понуда на Microsoft, а должината на договорот меѓу двете компании не значи дека играта наеднаш ќе исчезне од PlayStation по десет години.

„Не е дека ќе им ја тргнеме чергата од под нозе на PlayStation, но нема вечен договор“, беше јасен Спенсер.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Гејминг

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Read more

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Read more

Гејмери објавија тајни на американски борбени авиони

Read more

Sony најави 13 нови наслови за PlayStation VR2

Read more
 

Гик

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Читај повеќе

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе