На 53 години Наоми Кембел покажа како се оди на писта во Милано

Модната недела во Милано беше исполнета со многу моменти што ги освоија насловите во медиумите: Рајан Гослинг беше во првиот ред за многу очекуваната прва ревија на Сабато Де Сарно за Gucci, Питер Хокингс го имаше своето деби како креативен директор во Tom Ford, а Клаудија Шифер се врати на пистата за Versace.

Меѓутоа, моментот што предизвика најбурни реакциина социјалните мрежи е без сомнение Наоми Кембел која со нејзиниот препознатлив од на пистата за Dolce & Gabbana потсети на најдобрите денови на супермоделите.

На 53-годишна возраст, Кембел останува најдобрата што можете да ја ангажирате и потсети зошто го доби статусот на супермодел по нејзината прва ревија (Jasper Conran) на модната недела во 1986 година.

„Не сакаме да изгледа како да е само за ‘генерацијата на социјалните мрежи’“, му рече Доменико Долче на модниот критичар на британскиот Vogue Андерс Кристијан Мадсен во Милано за кастингот за ревијата пролет/лето 2024 година.

„Сакаме да им се обратиме на жените од сите возрасти, па затоа не ангажиравме само нови лица, туку и етаблирани модели. Сакаме да ги славиме жените во позрели години. Сите зборуваат за новите генерации, но важно е да се погледне на жените од сите возрасти и облици.“

Едноставно кажано, никој не оди на пистата како Наоми Кембел.

„Сè уште уживам, но искинав нерви! Затоа што имам 51 година и одам на писта со девојки кои имаат 18 години!“, рече манекенката во нејзиното придружно интервју за насловната страница на британски Vogue во март 2022 година.

„Одлично е да се биде со овие млади луѓе на моја возраст, но морам да кажам дека на една од ревиите помислував: ‘Ајде, девојки! Кренете ги нозете! Зошто одите толку бавно?’“

Во истиот разговор, таа објасни како во 90-тите можела да создаде од со кој се чувствувала лична и препознатлива.

„Дефинитивно чувствувам дека во мое време беше повесело. Се смеевме. Имавме можност да покажеме карактер.“

Овој септември беше во знакот на оригиналните супермодели, бидејќи Синди, Кристи, Линда и Наоми беа на насловната страница на септемвриското издание на Vogue и ја затворија ревијата Vogue World: London шетајќи рака под рака на пистата додека Ени Ленокс ја пееше химната „Sweet Dreams“.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Стил

Pirelli го претстави календарот за 2024 година

Read more

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Read more

Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Read more

На модна аукција наддавајте се за креација на македонски дизајнери

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе