Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Најбогатиот фудбалер во светот, Фаик Болкија од Брунеи, заработи тешка повреда која долго ќе го оддалечи од фудбалските терени.

Внукот на султанот од Брунеи настапува за Ратчабури во тајландската Премиер лига и тешко се повреди по дуел со противнички фудбалер и итно беше префрлен во болница каде беше опериран.

Болкија (25) се повреди откако влезе како замена на полувремето против Полис Теро на стадионот „Буњачинда“.

Претседателот на Ратчабури, Танават Нитиканчана рече:

„Денеска е најтажниот ден. Мојот брат, принцот Фаик Џефри Болкија, беше повреден додека играше за нас. Знам дека си во шок и во многу болки во моментов, но знај дека ќе бидеме со тебе на секој чекор додека не се вратиш и повторно ќе даваш голови. Иако си со нас само осум месеци, сигурен сум дека си сакан од сите во клубот и од навивачите. Ќе го чекаме денот кога ќе се вратиш посилен од кога било, момче“, изјави првиот човек на тајландскиот клуб.

URL

Болкија, чие семејство има богатство од 20 милијарди евра, од почетокот на кариерата е на надолна патека.

Како член на семејството на султанатот Брунеи, тој дојде преку младинската академија на Челси, Саутемптон и Лестер, но не успеа никаде да се пробие до првотимскиот статус. Во 2020 година, тој ја побара среќата во португалски Маритиму.

Но, таму не успеа да се наметне, но не сакаше ниту да ја заврши кариерата. Ја прифати поканата од далечниот Тајланд и реши да почне од нула.

Она по што е познат и овој фудбалер е неговото второ хоби, а тоа е дека сака да игра фудбал со своето „милениче“ - тигарот.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе