Најголемиот скелет од трицератопс се ​​продаде за 6,6 милиони евра

Најголемиот познат скелет од трицератопс беше продаден на аукција за вртоглава сума.

Аукцијата се одржа во четвртокот, во организација на аукциската куќа Drouot во Париз, каде што беше изложен скелетот на трицератопсот, познат и како Биг Џон (Големиот Џон), заедно со мноштво фосили од метеорити и други артефакти.

Скелетот е откриен во Јужна Дакота во 2014 година благодарение на геологот Волтер В. Стеин Бил. Се верува дека овој диносаурус живеел на Ларамидија, огромен праисториски континент кој денес би се протегал помеѓу Алјаска и Мексико. Скелетот е реставриран во Италија каде археолозите ја утврдиле неговата вистинска големина.

Биг Џон имал череп долг повеќе од 2,7 метри и широк речиси 2 метра, а скелетот бил завршен во процент поголем од 60 посто.

Пред аукцијата се проценуваше дека скелетот ќе биде продаден за 1,5 милиони евра, но понудите далеку ги надминаа очекувањата бидејќи беше продаден за 6,6 милиони евра.

Апсолутниот рекорд го држи тираносаурусот рекс по име Стен, кој е продаден за 31,8 милиони долари.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Вести

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе