Најголемите спортски федерации одржаа состанок по повод претстојната корона-сезона

Четирите најголеми македонски спортски федерации се собраа во домот на ФФМ и одржаа состанок разгледувајќи ја ситуацијата која ја наметнува пандемијата со коронавирусот во која ќе се игра новата сезона во фудбалот, кошарката, ракометот и одбојката.

Фото: ФФМ

На состанокот во „Куќа на фудбалот“, седиштето на Фудбалската федерација на Македонија во Ново Лисиче, присуствуваа генералниот сектретар на ФФМ, Филип Поповски во својство на домаќин, потоа првите оперативци на КФСМ и ОФМ, Владимир Георгиевски и Зоран Карановиќ, претставникот на РФМ, Славе Николов, како и комесарите за натпреварувања во четирите наши најголеми федерации.

Главна тема на состанокот беа здравствените протоколи за спортските натпревари и предизвиците со кои се соочуваат организаторите на натпреварувањата во пресрет на новата натпреварувачка сезона, а се во директна поврзаност со мерките за заштита на здравјето на спортистите и спортските работници.

Спроти почетокот на новата натпреварувачка сезона и репрезентативните квалификациски натпревари, федерациите веќе изготвија свои здравствени протоколи одобрени од надлежните институции, но суштинската забелешка која присутните ја споделија, се однесува на различното толкување во однос на тестирањето и евентуалната потврда за присуство на вирусот COVID-19 кај спортистите кои извршиле тестирање и начинот и постапката за евентуално одредување карантин или самоизолација на поединци, односно група на спортисти.

Генералните секретари од националните федерации се согласија дека една од важните иницијативи која федерациите ќе ја предложат до надлежните институции е формирање на посебно, стручно тело во рамки на државниот орган за спорт, чија обврска би била комуникација, соочување и решавање на предизвиците и проблемите со кои се соочуваат федерациите и спортските тимови во услови на пандемија, сѐ со цел навремено да започнат националните првенства.

Фото: ФФМ

„За нас, како Фудбалска федерација на Македонија е исклучително важно да го започнеме новото првенство според предвидениот календар, од причина што веќе од идниот месец ќе бидеме организатори и на низа меѓународни натпревари на репрезентациите, а тимовите ги очекуваат и натпревари од европските купови. ФФМ од месец март изготви протокол за фудбалски натпревари, клубовите веќе ги работат тренинзите и контролните натпревари според тој здравствен протокол, но сепак останува нејасна постапката во однос на патувањата надвор од државата и враќањето на екипите и репрезентациите во нашата држава. Она што е важно да напоменеме е дека ние во пропоцизиите за натпреварување ќе донесеме посебни забелешки поврзани со здравствениот предизвик со кои сите се соочуваме, истакна Филип Поповски, генералниот секретар на ФФМ.

Претставниците на кошаркарската, одбојкарската и ракометната федерација истакнаа дека ситуацијата во која се наоѓаат е веројатно покомплексна бидејќи натпреварите се играат во затворен простор, но ги споделија речиси истите проблеми со кои се соочуваат во однос на тестирањето на играчите и официјалните лица, како и патувањата надвор од државата за клупски и репрезентативни натпревари. Изразија надеж дека државните институции треба да најдат начин да бидат и логистичка, па дури и финансиска поддршка во однос на почетокот на натпреварувањата и тестирањето на екипите.

Заклучоците од состанокот ќе бидат презентирани до здравствените власти во државава и до државното тело за спорт.

реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Останати спортови

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Read more

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more
 

Спорт

За прв пат во историјата на НБА, тројца Европејци во идеалната пeторка

Читај повеќе
  • play_arrow

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Читај повеќе

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Читај повеќе

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Читај повеќе

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Читај повеќе

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Читај повеќе

На Арнаутовиќ му се заканува суспензија од најмалку 10 натпревари

Читај повеќе

Алиоски: Најважно е да веруваме во себе и во тимот

Читај повеќе

Дали е потешко да се освои Европско или Светско првенство?

Читај повеќе