По две години на Марс

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Американската вселенска агенција НАСА ја заврши мисијата на сондата InSight на Марс, две години по слетувањето на Црвената планета.

Сондата, позната и како копач или дупчалка, е производ на Германскиот центар DLP, а нејзина задача беше да прави дупки, да копа на тлото и да ја мери температурата. Не успеа во задачата.

Причина за тоа е што сондата се заглави во текот на копањето уште на почетокот на мисијата. Неколку месеци подоцна , во октомври 2019 година инженери на НАСА направија план со цел да помогнат на сондата, користејќи роботска рака, но обидот беше неуспешен.

На 9 јануари годинава имаше нов обид за користење на роботска рака, со 500 удари на сондата, но без напредок. Тогаш НАСА одлучи официјално да ја прогласи сондата за „мртва“.

URL
URL
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе