Невидлива 6-минутна гимнастика: Го враќа телото во форма без никаков напор

Ф.З.
/ 10.01.2024 / 13:21

Иако имаме уште празници во јануари, главните поминаа и сега можете лесно да почнете да го враќате телото во форма.

Оние што добро се хранеле сега треба добро да вежбаат. Но, не е добро ниту за душата ниту за телото да се започне силно и наеднаш. Затоа, невидливата гимнастика на д-р Воробјов е совршена за сите возрасни категории.

За што се работи? Доктор Воробјов смислил воена гимнастика која трае само 6 минути. Оваа наградувана невидлива гимнастика се изведува за кратко време, а ефектите се фантастични.

Трикот е во тоа што овие шестминутни вежби се повторуваат секој час.

Невидливата гимнастика која трае 6 минути се состои од 8 вежби кои можете да ги изведувате додека гледате телевизија, седите на компјутер или читате.

Еве како изгледа мини тренингот:

1. Подигнување на пети (додека седите, кренете ги стапалата на прстите. Ова е одлична вежба за телето. Направете 40 повторувања);

2. Подигнување на прсти (петиците се прицврстени на подот, 40 пати подигнете го остатокот од стапалото нагоре);

3. Затегнување на задникот (затегнете ги глутеалните мускули 50 пати);

4. Затегнување на стомакот (вдишете преку нос, издишете преку уста и додека не издишете повлечете го стомакот; повторете 20 пати);

5. Грбни мускули (раширете ги рамената, исправете го грбот и повлечете ги рамената наназад и доближете ги лопатките една до друга. Повторете 20 пати);

6. Стиснете и опуштете ги тупаниците (повторете 50 пати, ова е вежба за речиси целата рака);

7. Свртете ја главата на страна (многу бавно и внимателно свртете ја главата наизменично десно и лево, така што положбата да формира агол од 90 степени. Повторете 20 пати, вратот ќе ви се заблагодари);

8. Извлечете ја брадата (турнете ја брадата и долната вилица напред, така што долната усна ќе помине преку горната. Ова е вежба со која можете да се ослободите од подбрадокот).

Кога ќе поминат три недели од почетокот на дневните вежби, оваа гимнастика ќе ви стане навика и секој ден ќе се чувствувате, но и изгледате многу подобро.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе