Ништо не е бесплатно: Пиратските игри за PC на удар на крипто-хакерите

Гејмерите кои пиратски преземаат компјутерски игри треба да бидат претпазливи затоа што нивните компјутери може да станат туѓа алатка за рударење криптовалути.

BBC пишува дека на одредени форуми се нудат „бесплатни“ верзии на игри како што се GTA 5, NBA 2K19 и PES 2018, но дека тие не се обични пиратски верзии на игри, туку содржат малициозен софтвер наречен Crackonosh кој користи нечиј друг хардвер за рударење криптовалути и заработка ја праќа на сметката на хакерите.

На пример, кога некој ќе ја преземе пиратската GTA 5, компјутерот почнува да работи со поголем интензитет, да забавува и да троши повеќе енергија. Crackonosh исто така ги оневозможува сите безбедносни програми на вашиот компјутер, така што е исто така изложен на ризик од други вируси и малициозен софтвер.

Компанијата за интернет-безбедност Avast наведува дека пиратските верзии на игри се најчестиот начин на ширење на Crackonosh и дека тие бележат 800 случаи на „инфекција“ дневно. Според статистиката на Avast, хакерите досега имаат „ископано“ криптовалути во вредност од два милиони американски долари преку пиратски игри и хардверот на други луѓе.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Гејминг

Nintendo конечно ги израдува фановите

Read more

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Read more

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе