ЕХФ Ж У19 ЕУРО 2023 РОМАНИЈА

Нов дебакл на младите ракометарки на ЕУРО, сега од Србија

Македонската женска ракометна репрезентација до 19 години забележа нов пораз на Европскиот шампионат во Романија. Во разигрувањето за пласман, Србија ја победи Македонија со 30:19.

Од самиот почеток младите Србинки го наметнаа својот ритам, на полувреме Македонија губеше 8:14, а речиси со иста разлика Србија го доби и вториот дел.

Нена Нестороска со 5 и Емилијана Ризоска со 4 голови беа најефикасни во македонскиот состав, додека кај Србија 8 голови постигна Невена Тодоровски.

Српските голманки запишаа 10 одбрани (Теодора Враниќ 7 и Анастасија Недељковиќ 3), додека македонските само 4 (Ема Кирова 2, а Матеа Чурлиновска и Марија Јовановска по 1).

Поради овој пораз, во понатамошниот тек од Европското првенство, У19 селекција на Македонија ќе разигрува за пласман од 13-то до 16. место.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Ракомет

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Read more

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Read more

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Read more

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе