Ново откритие на James Webb ја разнишува досегашната теорија за создавањето на универзумот

Астрономите погледнаа во раните денови на универзумот користејќи го вселенскиот телескоп James Webb - и забележале нешто неочекувано.

Открија шест масивни галаксии кои постоеле помеѓу 500 и 700 милиони години по Големата експлозија.

„Овие објекти се значително поголеми отколку што некој очекуваше. Предвидувавме дека таму ќе најдеме мали, млади галаксии. Наместо тоа, најдовме зрели, како нашата“, рече астрофизичарот Џоел Леја од Универзитетот Пен Стејт.

James Webb го набљудува универзумот во инфрацрвена светлина, која е невидлива за човечкото око, и затоа може да го регистрира слабиот сјај на древните ѕвезди и галаксии. Станува збор за револуционерен телескоп од девет милијарди долари кој е стопати почувствителен од Hubble. Главно ги набљудува пространствата на вселената во инфрацрвениот спектар, што му овозможува да навлезе во облаците од гас и прашина каде што се раѓаат ѕвездите. Телескопот Hubble работеше првенствено на оптички и ултравиолетови бранови должини.

URL

James Webb теоретски би требало да може да ѕирне во вселената пред 13,5 милијарди години. Научниците проценуваат дека универзумот е стар околу 13,7 милијарди години. „Откривањето на таквите масивни формации на галаксии исклучително рано во историјата на универзумот ги razni[a теориите за кои претпоставувавме дека се утврдена наука“, рече Леја, пренесува CNN.

Галаксиите се толку масивни што побиваат 99% од моделите за раното формирање на галаксиите во универзумот, што значи дека научниците сега треба повторно да размислат како всушност се формирале и еволуирале галаксиите. Сегашната теорија сугерира дека галаксиите започнале како мали облаци од ѕвезди и прашина кои растеле со текот на времето.

„За прв пат погледнавме во многу раниот универзум, немавме поим што ќе најдеме таму. На крајот, откривме нешто толку неочекувано што создава проблеми за науката. Ја доведува во прашање целата слика за раното формирање на галаксии. Отпрвин мислев дека сме згрешиле“, вели Леја.

URL

Еден начин да се утврди зошто овие галаксии пораснале толку брзо е преку спектрална анализа, која ги разгледува различните бранови должини за да дефинира различни елементи или да го одреди вистинското растојание на галаксиите.

„Спектралната анализа ќе покаже дали овие галаксии се реални или не. Ќе ни покаже колку се големи и колку се оддалечени. Ова е нашиот прв поглед, па мораме да бидеме отворени за многу можности. Иако податоците покажуваат дека тие веројатно се галаксии, мислам дека постои реална можност некои од овие објекти да испаднат дека се супермасивни црни дупки“, рече Леја.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Наука

Снимки стари 30 години ја откриваат мистеријата на Венера

Read more

Зошто одеднаш има толку многу вируси?

Read more

Девет најимпресивни кратери на Земјата

Read more

Дали машките парови ќе можат да имаат деца во иднина?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе