Ново важно откритие за црните дупки: Ова чудовиште навистина се врти!

Астрономите за прв пат фатија директен доказ за црна дупка која се врти.

Станува збор за супермасивна црна дупка во центарот на соседната галаксија Messier 87, чија сенка ја сними телескопот Event Horizon.

„Откако претходно можевме да ја снимиме оваа црна дупка со телескопот Event Horizon, главното прашање што остана беше дали оваа црна дупка ротира или не“, рече д-р Казухиро Хада од Јапонската национална астрономска опсерваторија.

„Сега стана јасно - ова чудовиште навистина се врти!“

М87 се наоѓа на 55 милиони светлосни години од Земјата и содржи црна дупка 6,5 милијарди пати помасивна од Сонцето. Веднаш зад црната дупка се наоѓа диск од гас и прашина. Дел од овој материјал ќе падне во црната дупка, исчезнувајќи засекогаш. Но, честичката ќе биде исфрлена од половите на црната дупка со речиси брзина на светлината, пишува Guardian. Теоретските модели сугерираат дека спинот на црната дупка е одговорен за овој феномен.

Последниот труд, објавен во списанието Nature, користеше набљудувања на М87 од глобалната мрежа на радио телескопи земени од 2000 до 2022 година.

„Добивме недвосмислен доказ дека супермасивната црна дупка во М87 навистина се врти, подобрувајќи го нашето разбирање за природата на супермасивни црни дупки“, велат авторите.

Астрофизичарот Зири Јунси додаде дека ротацијата на црната дупка во иднина би можела да обезбеди увид во катаклизмичните настани што довеле до нејзиното создавање.

„Фактот што се врти и има наклон ви кажува дека нешто прилично лудо се случило во минатото“, рече тој.

„Во одреден момент од нејзината историја се случи нешто насилно, а сега имаме доказ за тоа“, додаде тој.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Наука

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Read more

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе