Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Новиот Volkswagen Golf R се појави на тестирањето на патеката во Нирбургринг, а сега германската компанија објави и тизер со кој го најавува неговото пристигнување.

Новиот Golf R ќе биде најмоќниот Golf во историјата на овој најпродаван германски бренд, а ќе биде претставен на 4 ноември.

Од Volkswagen не открија повеќе детали, но наведоа дека новиот автомобил ќе биде помоќен, подинамичен и подигитализиран за разлика од претходните модели. Новиот Golf ќе има погон на сите четири тркала.

Golf R ќе го движи најмоќната верзија на EA888 2,0-литарски мотор со турбополњач. Засега не е познато колку КС ќе има, но се шпекулира дека ќе има 315 КС.

Се претпоставува дека Golf R ќе биде понуден со 6-степен мануелен или 7-степен автоматски менувач.

Ќе дебитира на 4 ноември, а веднаш потоа ќе започне и продажбата во Европа. Купувачите ќе бираат помеѓу хетчбек и караван.

Remote video URL
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Концепти

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more

Porsche 911 Turbo S на TechArt развива 790 КС

Read more

Тркала што се вртат за 90 степени: Дали новата технологија ќе ви користи?

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе