Од 15 век: Јапонски возач случајно го оштети најстариот тоалет во земјата

Јапонец, задолжен за зачувување на културното наследство, случајно со автомобил го оштети најстариот тоалет во земјата, а кој се наоѓа во будистички храм стар неколку века, соопшти јапонската полиција.

Во храмот Тофукуџи во регионот Кјото, на западот на Јапонија, се наоѓаат тоалети за кои се верува дека потекнуваат од 15 век. Овие тоалети се прогласени за важно културно наследство. Оригиналната дрвена врата што води до тоалетот е оштетена бидејќи возачот, маж на 30-годишна возраст, случајно стиснал на гас не сфаќајќи дека автомобилот бил спремен да се движи во рикверц, наведуваат од полицијата.

Ќе биде неопходно да се изврши реставрација на оштетената врата. Внатрешните ѕидови на тоалетот, исто така, се оштетени, но самите градби се недопрени.

Тоалетите некогаш биле употребувани од монасите како дел од аскетската обука, но денес не се користат.

URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе