ЦЕВ ЕУРО 2023

Одбојкарите вечерва против Чешка бираат осминафинален противник: Италија или Србија

Вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ македонската одбојкарска репрезентација игра решавачки натпревар во борбата за третото место во групата Ц на Европското првенство 2023 на кое домаќин е и Скопје.

Фото: ОФМ

Македонските одбојкари веќе обезбедија место во осминафиналето, но сакаат да остварат што подобар пласман и евентуално да ја избегнат силната Италија во нокаут-фазата.

Нашата група Ц во осминафиналето спарува со групата А, каде откако синоќа Србија ја совлада Германија ѝ заврши работа на Италија. „Аѕурите“ и математички сега се први, без разлика на нивниот денешпен дуел против Германците.

Италија, Фото: ФИП

Со оглед на тоа што спарувањето е по принципот прв со четврти, втор со трет итн., Македонија доколку вечерва загуби и заврши четврта за противник ќе ја добие Италија. Со победа ќе бидеме трети и ќе играме против вториот од групата Ц, а тоа е Србија. Во моментов најважно е да се избегне силната Италија, но тоа не значи дека Србија е лесен противник, напротив.

Србија, Фото: ОССРБ

Дополнителна причина за избегнување на 4. место е фактот што терминот за тоа место во осминафиналето се поклопува со фудбалскиот натпревар Македонија - Италија в сабота вечер во Скопје, што значи дека, без потценување, одбојката ќе отиде во втор план. Ако бидеме трети, тогаш во осминафиналето ќе играме в недела. Како и да е, наша следна станица ќе биде Бари.

Што и да биде, сепак третиот континентален собир за нас е успешен, резултатски и според сликата што Македонија деновиве ја испраќаше од арената „Борис Трајковски“.

На момците во црвено-жолти дресови вечер им треба голема поддршка од публиката.

„Да направиме уште едно шоу, вечерва од 20 часот“, повика Одбојкарската федерација на Македонија.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Останати спортови

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе