Охриѓанец ловел крап со харпун, ја нападнал и полицијата

Пред неколку дена, сакајќи да фотографира ново семејство лебеди, жител кај Грашница регистрирал човек што лови крап со харпун.

Тој, како што е напишано на социјалните мрежи, отпрвин не бил сигурен, но добил потврда од жител на населбата дека се работи за индивидуа што лови крап со харпун.

Практиката, според информацијата на социјалните мрежи, траела извесно време, обично пред стемнување, кога крапот се спуштал на мрест.

„Ова не е првпат и не е само на оваа локација, постојат повеќе сведоштва. Повторно се десеткува риба при мрест на начин што е забранет со законот“, истакнуваат од невладиното здружение „Охрид СОС“.

„Во Законот за рибарството и аквакултурата, член 93 (Забрани), е наведено дека во риболовните води е забрането ‘ловење риби за време на мрестењето на рибите или за време на ловостој утврден во риболовната основа’, како и ‘ловење риби со ости, подводни пушки, непосредно со раце, трокуки, како и со мрежичка на трска, а за рекреативен риболов’. Дополнително, во член 112 е предвидена глоба во износ од 500 до 1.000 евра во денарска противвредност ако физичко лице ‘лови риби за време на мрестењето на рибите или за време на ловостој’, ‘и се движи или задржува во непосредна близина на риболовните води со носење мрежа, експлозив или други забранети риболовни средства (член 93)’“, пишува во објавата.

Министерство за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден објави дека во 4 часот изутрина, кај месноста Грашница во Охрид, лишен од слобода бил 38-годишен охриѓанец.

Тој претходно физички ги нападнал полициските службеници, кои презеле службени дејства во врска со незаконит риболов.

По целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информира портпаролот на СВР Охрид.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хроника

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Read more

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Read more

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Read more

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе