OnePlus го претстави Ace 2 Pro со импресивни спецификации

Компанијата OnePlus официјално го претстави смартфонот OnePlus Ace 2 Pro со доста интересни спецификации.

Смартфонот се напојува со моќниот процесор на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, кој е поврзан со максимум 24 GB RAM, а уредот исто така поддржува брзо полнење од 150 W. Тоа е првиот паметен телефон во светот со 3D ладење благодарение на новиот дизајн на комората за испарување развиен од OnePlus.

Смартфонот користи 10-битен 6,74-инчен AMOLED екран со резолуција од 2.772 x 1.240 пиксели, брзина на освежување од 120 Hz и максимална осветленост од 1.600 nits. Доаѓа и со 100 проценти DCI-P3 и 100 проценти sRGB покриеност, Always-On Display и сооднос екран-тело од 93,9 проценти.

Чипсетот на Qualcomm не е нов за семејството OnePlus, но е подобрување во однос на Ace 2. Подобрени се перформансите на единиците на процесорот и графичкиот процесор, а во исто време е намалена нивната потрошувачка на енергија. Спарени се со LPDDR5X RAM и UFS 4.0 меморија, а смартфонот се нуди во три верзии.

Комората за испарување доаѓа со двојна циркулација за дисипација на топлина, така што вкупната површина се зголемува на 9.140 квадратни милиметри. Станува збор за повеќе слоеви графит и термички гел, два суперспроводливи материјали кои овозможуваат побрзо дисипација на топлината и спречуваат прегревање на внатрешноста на уредот.

OnePlus не го промовира овој паметен телефон како гејмерски уред, но е многу добар за таа намена. Направен е од метал, така што целиот уред делува како антена и тоа не е ништо ново, но Ace 2 Pro има најмалку 15 различни елементи кои можат да дејствуваат како антени. Има и софтверски подобрувања кои обезбедуваат стабилност на Wi-Fi конекцијата. Најмалку 100 игри поддржуваат стапка на освежување од 120 Hz.

Смартфонот доби главна камера од 50 MP со PDAF и оптичка стабилизација на сликата, ултраширока од 8 и макро од 2 MP, додека напред има камера на Samsung од 16 MP (f/2.4).

Ace 2 Pro поддржува полнење од 150 W, а неговата батерија може да се наполни од 0 до 100 проценти капацитет со помош на полначот SuperVOOC за 17 минути. Од друга страна, мобилниот телефон може да се полни со кој било PD полнач од 45W.

Исто така, смартфонот има и SuperVOOC S чип за управување со енергија, кој го контролира екранот, брзината на полнење. Работи Color OS 3.1 базиран на Android 13.

Ace 2 Pro е достапен во Aurora Green и Titanium Grey. Верзијата со 12/256 GB конфигурација чини 375 евра, додека верзијата 16/512 чини 425 евра. Најскапиот е најдобриот модел кој има 24 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија со цена од 500 евра.

Продажбата започнува на 23 август во Кина, а уште се чекаат информации за евентуална глобална достапност.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе