Откриен нов вид птеросаурус со 480 заби со куки

Новооткриен вид летечки рептил има карактеристика што досега не е забележана кај птеросаурусите.

Ватендорфската варовничка формација во Баварија на југот на Германија е позната по бројните и добро сочувани фосили од период од пред околу 150 милиони години. И последното откритие во серијата, ископано за време на проучувањето на блокови со фосили од крокодили, се однесува на посебен вид летечки рептил со долг клун полн со заби како густ чешел.

Имено, станува збор за Balaenognathus maeuseri, кој припаѓа на фамилијата птеросауруси - група летечки влекачи кои живееле во периодот на тријас, јура и креда. Овие помалку познати роднини на диносаурусите биле карактеристични по тоа што биле вешти летачи, поради што доминирале на праисториското небо.

URL

Новооткриениот вид се движел низ плиткото и го користел својот долг клун за да лови ракчиња. Неговите 480 заби му дозволувале да се храни преку систем за филтрирање кој ја одделувал водата од храната, исто како китовите денес. Меѓународниот истражувачки тим, преведен од професорот Дејвид Мартил од Универзитетот во Портсмут, е на мислење дека појавата на „јадица“ на крајот од забите е уникатна карактеристика, која до сега не е забележана кај птеросаурусите.

URL

„Тие веројатно ги користеле овие мали куки за да фаќаат ситни ракчиња - внимавајќи да не им се спуштат низ грлото и да не се заглават меѓу забите“, објасни Мартил. Додаде и дека името Balaenognathus е земено намерно бидејќи во груб превод значи „уста на кит“, а симболично треба да го опише нивниот стил на хранење со помош на филтрација.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Вести

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Read more

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more
 

Гик

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Читај повеќе

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Читај повеќе

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Читај повеќе

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Читај повеќе

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе