Научниците во шок

Откриена единствената бремена мумија во светот

Научници во Полска објавија откритие за првата бремена египетска мумија во светот чии посмртни останки се чуваат во Националниот музеј во Варшава.

Додека ја скенирале 2.000 години старата мумија полските археолози всушност откриле дека мумијата не е машки свештеник како што очекувале туку мумија на жена којашто била седум месеци бремена. Понатамошните анализи покажале дека фетусот не бил отстранет при процесот на мумифицирање. Жената била на возраст меѓу 20 и 30 години и била бремена 26 до 30 недели.

URL

Мумијата во Полска е донесена во 19 век и е дел од збирката антиквитети на Универзитетот во Варшава. Истата се чува во Националниот музеј од 1917 година.

URL

„Нашето прво изненадување беше што мумијата немаше пенис, туку гради и долга коса, а потоа откривме дека всушност станува збор за бремена жена. Првин го видовме малото стапало, а потоа и малото раче на фетусот, бевме шокирани“, вели археологот Марзена Озарек-Шилке.

Откритието е објавено во Journal od Archaeological Science. Првиот податок за идентитетот на мумијата е преку компјутерска томографија, додека 3D визуелното претставување открило долга виткана коса и гради на жена. Иако другите органи биле отстранети, фетусот бил недопрен.

„Не знаеме зошто фетусот не бил изваден од починатата жена во текот на мумифицирањето“, вели Војчек Ејсмонд, соработник на проектот. „Оваа мумија е навистина уникатна, немаме пронајдено ниту еден ваков сличен случај. Тоа значи дека нашата мумија е единствената во светот за која е утврдено дека е со фетус“, вели тој.

На основа на анализа според саркофагот, за мумијата првично се мислеше дека била на египетски свештеник кој живеел меѓу во првиот век пред новата ера и првиот век на новата ера. Научниците сега веруваат дека можеби мумијата е постара и ги истражуваат можните причини за смртта.

Remote video URL
Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Наука

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Read more

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Read more

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Read more

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе