Откриени детали за новиот OnePlus 12

Наскоро на пазарот доаѓа OnePlus 12, а сега се познати некои детали за овој смартфон.

Мобилниот телефон ќе користи 6,82-инчен екран од 18,8:9 во споредба со 6,7-инчниот 20:9 екран на неговиот претходник. Станува збор за резолуција од 1.440 x 3.168 пиксели, додека максималната осветленост достигнува 2.600 nits. При слаба осветленост, екранот ќе користи високофреквентно PWM затемнување од 2.160 Hz. Според CAD рендерите, може да се заклучи дека дисплејот на новиот модел ќе биде малку позакривен во однос на OnePlus 11.

Новиот панел ќе го произведува BOE, додека стариот е произведен од Samsung. Сè уште ќе биде LTPO панел со стапка на освежување од 120 Hz.

OnePlus 12 ќе има до 24 GB RAM и 1 TB простор, додека врвниот модел имаше 16 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија.

Презентацијата се очекува во декември во Кина, додека смартфонот на светскиот пазар ќе пристигне по јануари.

Да спомнеме и дека OnePlus 12 ќе се напојува со новиот процесор Snapdragon 8 Gen 3, како и главна камера од 50 MP (Sony IMX966), ултра широка камера од 48 MP и перископска со 3x зум. Ќе се напојува од батерија со капацитет од 5.400 mAh (400 mAh повеќе од неговиот претходник), а ќе поддржува жично полнење од 100 W и безжично полнење од 50 W.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе