Подводен робот наскоро би можел да ги замени нуркачите во опасните операции

Научниците од Универзитетот ЕТХ во Цирих, кои работат со Tethys Robotics, развија подводен робот што може да се користи во ситуации премногу опасни за нуркачите.

Новата машина е всушност автономно подводно возило специјално дизајнирано за употреба во предизвикувачки и опасни средини како што се матни канали и реки. Кога конвенционалните техники за пребарување и спасување не успеваат, тука е роботот Tethys да ја преземе операцијата.

Роботот е опремен со заменлива литиум-јонска батерија која му овозможува да работи 4 часа со едно полнење. Тежи 30 килограми и има максимална брзина од 2 метра во секунда. Опремен е и со оптички кабел со опсег до 10 километри, како и со акустични сензори, камери и алгоритми базирани на вештачка интелигенција, кои му овозможуваат автономно да пребарува големи површини под вода и ефикасно и брзо да забележува предмети или луѓе. Тоа значи дека може да ја извршува работата на нуркачите и спасувачките тимови во најопасните ситуации.

Кога ќе забележи некој предмет, роботот може да го фати и да носи до 40 килограми товар. По детектирање на целта, човечкиот оператор може да ја преземе контролата над роботот и на тој начин да ја елиминира секоја опасност или можна грешка.

Remote video URL

Роботот веќе е користен од локалните власти за подводни операции за пребарување и спасување.

Сепак, ова не е првиот робот од овој тип, бидејќи во февруари годинава беше претставен роботот RoboSalps дизајниран да работи во непознати и екстремни средини како вонземни океани.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Интервјуа

Интервју со Иван Брзовски: Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Read more

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Read more

Подводен робот наскоро би можел да ги замени нуркачите во опасните операции

Read more
Сноуден: Знаете како ве прислушуваат вашите мобилни телефони?

Сноуден: Знаете како ве прислушуваат вашите мобилни телефони?

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе