Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Љубителите на астрономските феномени следниот понеделник ќе можат да го видат Јупитер на далечина која последен пат е забележана во 1963 година.

Јупитер се смета за џиновска планета која кога е на најоддалечената точка од Земјата, е оддалечена дури 965 милиони километри. Сепак, во понеделник ќе ни приближи на 590 милиони километри, со други зборови - додека Сонцето заоѓа на запад Јупитер ќе изгрее на исток.

Причината за тоа лежи во фактот што Земјата и Јупитер не орбитираат околу Сонцето во совршени кругови, туку поминуваат едни со други на различни растојанија во текот на годината. НАСА советува дека е - една од ретките што може да се види со голо око - љубителите на астрономијата да гледаат низ одредени инструменти за да го видат неговиот прстен или некој од неговите сателити.

URL

Астрофизичарот на НАСА, Адам Кобелски, објаснува дека телескопот од 4 инчи би му овозможил на набљудувачот да ја види неговата голема црвена дамка и лентите, и дека идеалното место за набљудување на феноменот е на повисоки надморски височини каде што климата е посува.

URL

„Условите би требало да бидат одлични неколку дена пред и по 26 септември“, објасни Кобелски. Додава дека Јупитер ќе биде најсветлото небесно тело до Месечината во овој интервал, што го прави идеален за набљудување. Вселенското летало Juno на НАСА веќе 6 години орбитира околу Јупитер, обезбедувајќи им на научниците слики и податоци за неговата атмосфера, структура и магнетно поле.

URL

Покрај тоа, познато е дека Јупитер има вкупно 79 природни сателити, од кои најголеми се Јо, Европа, Ганимед и Калисто. Затоа, многу научници прават напори да ги проучуваат и нив, а засега се планира лансирање на вселенското летало Europa Clipper во октомври 2024 година за да пристигне на Јупитер во април 2030 година и да започне опсежно истражување.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Вести

Вратата од гробот на Нефертити можеби е скриена во гробницата на Тутанкамон

Read more

Древните Маи со векови се труеле со жива

Read more

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Read more

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

Read more
 

Гик

Вратата од гробот на Нефертити можеби е скриена во гробницата на Тутанкамон

Читај повеќе

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Читај повеќе

Древните Маи со векови се труеле со жива

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Читај повеќе

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Читај повеќе

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Читај повеќе

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

Читај повеќе

Кои се најчестите причини зошто ви се прегрева лаптопот?

Читај повеќе

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Читај повеќе