Половно или ново возило?

Треба да купите нов автомобил или половен автомобил? Тоа е прашањето. Тоа е стара загатка со која секој купувач на автомобили мора да се соочи, а не може со сигурност да се дознае вистинскиот одговор. Сето тоа зависи од желбите, потребите, буџетот и апетитите за ризик. Ајде да ги погледнеме придобивките и недостатоците од купувањето на нови и половни возила, така што ќе можете да го направите вистинскиот избор кога ќе ја започнете вашата авантура за купување автомобил.

Предности на нови автомобили

- Некои купувачи сметаат дека мирисот на новиот автомобил е опоен и никогаш не би размислувале за купување на половен автомобил.

- Можете да ја добиете најновата технологија, вклучувајќи ги и Apple CarPlay и Android Auto. Повеќето нови автомобили доаѓаат со Bluetooth конективност за телефон, така што можете да го користите телефонот легално за време на возењето, без да морате да купите Bluetooth интерфејс.

- Напредните безбедносни карактеристики и техниките за помош на возачот направија големи чекори во последните неколку години, а сега можете да добиете безбедносни технологии, како автономни сопирачки за сопирање, приспособлива контрола на патувањето, следење на слепа точка и предупредување за напуштање на лента.

- Ефикасноста на горивото постојано се подобрува како што се воведуваат нови модели. Трошоците за гориво се главна компонента на вкупните трошоци на сопственоста на автомобилот.

- Автомобилите доаѓаат од фабриката со гаранција најмалку во првите 2 години, а во одредени случаи кај некои импортери и до 7 години. Тоа дава предвидлив трошок за сопственост во текот на првите неколку години што го поседувате, без поголем ризик од огромна сметка за поправка.

- Купувањето на нов автомобил е полесно отколку купувањето половен автомобил. Со толку многу верзии на моделот што го сакате во застапништвото, најверојатно ќе го најдете автомобилот што го барате на серијата. Ако не, вашиот локален дилер може да тргува со друг дилер за да го пронајде точниот модел, списокот на опции, обликот и бојата што ја барате.

- Производителите, исто така, нудат посебни финансиски стимулации и закупни договори за нови автомобили, кои обично не се наоѓаат на претходно признати модели. Ако барате заем од банка или кредитна институција, обично ќе ви биде понудена пониска каматна стапка за ново возило отколку за половен автомобил.

Недостатоци на нови автомобили

Најголемиот проблем со изборот на ново возило е тоа што обично ќе плаќате многу повеќе за автомобилот кога е нов, отколку што би го направиле за споредлив користен модел. И повисоките трошоци не застануваат со цената. Бидејќи неговата вредност е повисока, исто така ќе треба да платите многу повеќе за данокот за продажба. Проверката што ја пишувате за вашата осигурителна компанија ќе биде поголема.

Предности на половни автомобили

- Најголемата предност што ќе се користи е тоа што оригиналниот сопственик ќе ја апсорбира скапата амортизација што се случува во првите неколку години од сопственоста. Меѓутоа, нивната болка е вашата добивка, бидејќи ќе ви овозможи да заштедите илјадници или десетици илјади евра по цена на вашиот автомобил. Можете или многу да го намалите буџетот за купување на вашето возило или да изберете буџет за нов автомобил и да купите поголем или попосакуван модел отколку што инаку би можеле да го направите.

- Со други зборови, може да го земете буџет за нов Опел и да купите возило од премиум класа наместо тоа. Вие ќе можете да добиете попуст за посакуваните опции. Функциите како што се навигациските и кожните седишта не додаваат многу на цената на искористеното возило, како што тоа го прават на цената на ново.

- Бидејќи вредноста на возилото ќе биде пониска, исто така ќе заштедите на данокот на продажба и премиите за осигурување. Ако се финансирате, најверојатно ќе заштедите вкупни каматни исплати, бидејќи висината на кредитот за кој плаќате камата ќе биде помала, дури и ако каматната стапка е малку повисока.

- Со поглед на истражувањето и рангирањето за автомобилот што го разгледувате, ќе знаете каде има потенцијални проблеми и можете да ги избегнете. Додека новиот модел е на пазарот неколку години ќе има некои предвидени информации за сигурност што може да ги користите за да ги споредите моделите.

Недостатоци на користени автомобили

Разговарајте со купувачите на нови автомобили, а многумина ќе ви кажат дека не купуваат половни бидејќи тие се чувствуваат како да добиваат нечии туѓи проблеми. Во зависност од тоа како се грижеле, тие можеби се во право, но не мора да значи дека е секогаш така доколку се набави половното возило од сигурен и квалитетен извор. Треба да земете неколку дополнителни чекори во процесот на купување автомобили за да ја проверите историјата на кој било автомобил што го разгледувате:

- Прво, ќе сакате извештај за историјата на возилото од одредени независни сервисни центри, кои ќе ги идентификуваат сите поголеми несреќи или проблеми. Потоа ќе треба да потрошите малку пари на инспекција од купувачот од независен механичар за да ги идентификувате сите значајни проблеми со работењето со автомобилот и да видат дали има било какви докази за оштетување, поплава или пожар. Иако проверката ќе чини пари, тоа е евтино осигурување за исплата на голема поправка.

Еден мулти – бренд аутлет во Македонија (ОМО – Olympia Motors Outlet) нуди одличен избор со детална историја на половните возила кои ги нуди. Имајќи ги во предвид предностите кои се нудат од страна на ОМО како сервисна историја и одлични финансиски опции тие претставуваат одличен избор за купување на половно возило. Воедно, во нивниот салон може да се изврши посебна нарачка на одреден модел. 80% од автомобилите се увезуваат од странски пазар, од Германија и Франција, со цел да се обезбеди поголем квалитет и сигурност на самите автомобили. Можете да го одберете Вашиот модел на официјалните страни на Olympia Motors Outlet,

https://omo.mk/

https://www.facebook.com/OlympiaMotorsOutlet/?ref=br_rs

*Промотивен текст 

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Автомобили

Половно или ново возило?

Половно или ново возило?

Read more
Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Read more
Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Read more
Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе