Повик за протест во Охрид за одбрана на македонското граѓанско знаме

На 4 јули во Охрид ќе биде второто судење на адвокатот Тони Менкиноски кој се товари за, внимавајте, прекршување на јавниот ред и мир заради истакнување на старото македонско државно знаме.

Протестот е во организација на Сончева револуција, која ги повика сите Македонци, добромисленици и борци за човекови права на излезат на 4 јули пред охридскиот Основен суд и да му дадат поддршка на неправедно обвинетиот.

„Ве повикуваме сите заедно да дадеме поддршка за Тони Менкиноски на 04.07.2023 год., пред охридскиот суд. Менкиноски е обвинет за прекршување на јавниот ред и мир заради истакнување на знамето со шеснаесетзрачното сонце и на 4 јули ќе се оддржи второто судење.
И овој пат, тој нема да се брани само себеси, туку ќе ја брани слободата и слободната волја на изразување на секој од нас.
Знамето со шеснаесетзрачното сонце и воопшто овој симбол е дел од македонскиот идентитет, вечниот симбол на македонскиот народ во Пиринот, Егејот, Вардарот, Гора, Преспа и секаде каде има Македонец достоен на своите корени“, вели здружението.

„Обвинувајќи го Тони Менкиноски, сакаат да нѐ обвинат сите нас за употреба на националното знаме. Да не заплашат и да нѐ покорат уште повеќе. Но нема да дозволиме, туку ќе излеземе и ќе ја изразиме и нашата поддршка и нашиот пркос“, додаваат.

Претходно протест за поддршка имаше и во Скопје.

„Настанот во Скопје помина одлично и пораката што ја испративме беше многу јасна. Да го сториме истото на 4 јули во 12 часот во Охрид, пред Основниот суд“.

Сите што сакаат да му дадат поддршка на човекот обвинет за овој „голем“ злочин здружението ги повика да се наоружаат токму со она преубаво шестнаесеткрако македонско знаме и сите заедно да го „прекршат“ јавниот ред за инат на оние што ги прекршуваат основните човекови права за самоудентификување на македонскиот народ.

Адвокатот Менкиноски на 27 април го истакна македонското знаме кое беше државно знаме од 1992 до 1995 година. Тој сам се пријави во полиција за одговорен за поставувањето на знамето. Воедно, ја презеде целата одговорност за настанот и порача дека овој случај „не може да биде третиран како нарушување на јавниот ред и мир, оти никој не беше вознемирен“.

Заинтересираните можат и онјалн да се пријават за учество, на настанот објавен на Facebook.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонија

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе