Прелистувачи на кои не треба да чувате лозинки - не помага ни антивирус

RedLine Stealer, малициозен софтвер за кражба на информации, оперира на популарни платформи како Chrome, Opera и Edge. Безбедносните аналитичари советуваат лозинките да не се чуваат на овие прелистувачи.

Злонамерниот малициозен софтвер RedLine може легално да се добие на форумите за сајбер криминал за околу 200 долари и е лесен за имплементација. Се користи за кражба на информации за стоки. Безбедносниот центар, AhnLab ASEC, предупреди дека користењето на опцијата за автоматско најавување на веб-прелистувачите не е добра идеја.

Злонамерниот софтвер влијае подеднакво на поединци и на организации. Аналитичарите го наведоа примерот на соработник на компанијата кој изгубил акредитиви за VPN профил, што послужило како основа за RedLine да злоупотреби информации и да ја хакира мрежата на компанијата неколку месеци подоцна.

Интересно е што во случајот со RedLine не помага ниту антивирусот, бидејќи не успева да ја открие и отстрани заканата. Злонамерниот софтвер го таргетира фајлот Login Data во прелистувачите и ги складира податоците за евиденција во базите на податоци на SQLite. Додека складиштата за лозинки на прелистувачот се енкриптирани, RedLine може да ја пробие лозинката сѐ додека е најавен како корисник. Бидејќи малициозниот софтвер се однесува како заразениот корисник, може да извлече лозинки од својот профил на прелистувачот.

Chrome ги енкриптира лозинките со функцијата CryptProtectData, вградена во Windows. Иако ова е многу безбедна карактеристика која користи троен DES алгоритам и создава специјални кориснички клучеви за енкрипција, сепак е можно да се дешифрира ако сте најавени на истата сметка како и корисникот кој го користел профилот за енкрипција.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Софтвер

Samsung најавува уште побрзо ажурирање на телефоните во Европа

Read more

Како да скенирате документ со помош на Android телефон?

Read more

Twitter воведува опција за делење твитови со максимално 150 корисници

Read more

Внимавајте на овие три најчести WhatsApp измами

Read more
 

Гик

Samsung најавува уште побрзо ажурирање на телефоните во Европа

Читај повеќе

Робот успешно изведе операција на свињи

Читај повеќе

Сајбер безбедност: Како да ги заштитите вашите податоци онлајн?

Читај повеќе

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе